آرنه اسلات به جای یورگن کلوپ! لقمه بزرگتر از دهان یا تدوام موفقیت در قدم بعدی؟

امیر محمد کلانتری، فوتبال لب– طبق گزارش ها، آرنه اسلات، سرمربی فعلی فاینورد، برای سرمربیگری لیورپول از شروع فصل آینده انتخاب شده است. صحبت های زیادی وجود دارد که آیا «آرنه می‌تواند جای خالی کلوپ را پر کند ؟»

شکل کاری آرنه اسلات

این اجتناب‌ناپذیر است که هرکسی که می‌خواهد در آنفیلد سرمربیگری بکند با مرد کاریزماتیک آلمانی مقایسه نشود. در حال حاضر هیچ گزینه ای در بازار وجود ندارد که کارنامه ای مشابه با یورگن کلوپِ ۲۰۱۵ داشته باشد؛ ولی لیورپول سعی داشت تا گزینه ای مشابه او را به خدمت بگیرد. همانند یورگن‌ کلوپ، آرنه اسلات نیز بازیکنی شایسته اما در عین حال نه چندان درخشان بود.

خیلی زود مشخص شد که دوران سرمربیگری او بسیار فراتر از چیزی خواهد بود که به پیش‌تر در زمین بازی ثبت کرده است . کسانی که این سرمربی هلندی و ۴۵ ساله را می‌شناسند، همواره از رابطه عالی او و همچنین خون‌گرمی و شوخی‌طبعی‌ای که ‏هواداران و بازیکنان را شیفته خود می‌کند، صحبت می‌کنند.

ورزش مورد علاقه اسلات

آرنه اسلات یکی از علاقمندان بزرگ ورزش پدل است. او از مدیر ورزشی فاینورد خواست یک زمین پدل در ‏مجموعه تمرینی باشگاه فاینورد بسازند. مدیران باشگاه برای انجام این کار یک شرط گذاشتند، قهرمانی در اردیویسه. پس از مدت کوتاهی و در فصل ۲۰۲۲/۲۳ در پی قهرمانی فاینورد در اردیویسه این زمین تاسیس شد. یورگن کلوپ نیز شیفته این ورزش است و خواهان اضافه شدن زمین ‏پدل به مجموعه تمرینی آکسا بود.

کریر مربیگری آرنه اسلات

در سال ۲۰۱۷، به باشگاه آلکمار رفت تا به عنوان دستیار جان ون دن بروم کار کند.  او در سال ۲۰۱۹ جانشین ون دن بروم به عنوان سرمربی شد.

 در اولین فصل هدایتش، اردیویسه(لیگ هلند) به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا متوقف شد.  آلکمار در پایان بدلیل تفاضل گل کمتر نسبت به آژاکس، در رده دوم قرار گرفت.

تیم اسلات بر روی یک دفاع مستحکم متکی بود و تنها ۱۷ گل در ۲۵ بازی دریافت کرد، شش گل کمتر از آژاکس صدرنشین. در ۵ دسامبر ۲۰۲۰ او به دلیل تمرکز نکردن روی تیم و مذاکره با فاینورد، از هدایت این تیم برکنار شد. اسلات در دوران حضور خود در آلکمار آمار ۲.۱۱ امتیاز به ازای هر بازی در اردیویسه را ثبت کرد که یک رکورد در میان مربیان تاریخ این باشگاه بود.

ماجراجویی با فاینورد

اسلات در فاینورد جانشین دیک ادووکات شد و فاینوردی را تحویل ‏گرفت که فصل قبل در اردیویسه هلند با ۲۹ امتیاز کمتر از آژاکس قهرمان، رتبه ای بهتر از پنجم کسب نکرد.

اسلات در اولین فصل حضور خود در این تیم برنده جایزه بهترین سرمربی فصل اردیویسه هلند شد، علیرغم اینکه در جدول پس از آژاکس اریک تن‌هاخ و آیندهوون سوم شد.

  آنها همچنین به فینال لیگ کنفرانس اروپا رسیدند، و علیرغم اینکه تیم برتر میدان بودند، یک بر صفر از باشگاه رم تحت هدایت ژوزه مورینیو شکست خوردند.

قهرمانی لیگ بعد از جدایی بازیکنان کلیدی

فاینورد در تابستان ۲۰۲۲ چندین بازیکن کلیدی خود از جمله لوئیس سینیسترا، مارکوس سنسی، تایرل مالاسیا و فردریک اورسنس را از دست داد. با وجود این، آنها در فصل ۲۰۲۲/۲۳ به راحتی عنوان قهرمانی اردیویسه هلند را به دست آوردند و فصل را با هفت امیتاز بالاتر از تیم دوم جدول( آیندهوون) به اتمام رساندند. اسلات سومین مربی جوانی شد که فاینورد را به عنوان قهرمانی اردیویسه هدایت کرد.

فاینورد در طول فصل ۴۲ امتیاز خارج از خانه به دست آورد که بالاترین روند امتیازگیری این تیم در تاریخ باشگاه است. آنها همچنین در ۳۱ بازی متوالی اردیویسه گلزنی کردند که طولانی ترین روند آنها از سال ۱۹۶۱ (۳۷) است.

  آنها در مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا در مجموع شاختار دونتسک اوکراین را ۸ – ۲ حذف کردند و به مرحله یک چهارم نهایی لیگ اروپا رسیدند. در آنجا دوباره به سد مستحکم رم برخوردند و در مجموع با نتیجه ۴ – ۲ حذف شدند.

وضعیت فاینورد در فصل جاری

حال تنها سه مسابقه تا پایان این فصل اردیویسه برای برگزاری وجود دارد. افتخار جنوب با اختلاف ۹ امتیازی نسبت به آیندهوون، در رده دوم قرار دارد. ساکنان رتردام حداقل به دو برد و یک تساوی از سه بازی باقی مانده خود نیاز دارد تا مجموع امتیازاتش را با فصلی که قهرمان شدند برابر کنند.

فاینورد مانند فصل گذشته تنها در دو بازی لیگ شکست خورده است. آنها از ۳ دسامبر تاکنون متحمل شکست نشده‌اند.یکی از جنبه های دست کم گرفته شده فاینورد در این فصل این است که آنها در تمامی مسابقات عملکرد با ثباتی داشته اند.

فاینورد زیر ذره‌بین آمار

فاینورد در هر مسابقه شانس پیروزی بالایی در سایت های شرط بندی دارد. پیش‌بینی ها و محاسبات سایت اوپتا حاکی از آن است که فاینورد امسال باید صدرنشین و قهرمان لیگ می‌بود. در آمار منتشر شده از سوی اوپتا شانس ‏قهرمانی فاینورد ۷۳.۵۹ و شانس قهرمانی آیندهوون ۷۳.۵۸ محاسبه ‏شده است؛ اما عملکرد فوق العاده شاگردان آقای پیتر بوش معادلات را بهم ریخته است.

اسلات تجربه هدایت فاینورد در لیگ قهرمانان اروپای این فصل را نیز دارد. اگرچه تلاش های تیم او با ناامیدی به پایان رسید زیرا آنها در گروه خود پس از اتلتیکو مادرید و لاتزیو سوم شدند. آن‌ها تنها دو برد خانگی (در مقابل لاتزیو و سلتیک) کسب کردند و چهار بازی دیگر خود را واگذار کردند.

با این حال، فاینورد تنها تیمی بود که در هر یک از بازی‌های گروهی UCL، شوت های بیشتری نسبت به حریف خود ثبت کرد.  آنها اولین تیمی بودند که پس از منچستریونایتد در فصل ۲۰۱۵/۱۶ موفق به انجام این کار شدند در حالی که نتوانستند به مرحله حذفی مسابقات صعود کنند. آنها به پلی آف لیگ اروپا رفتند و در ضربات پنالتی دوباره از رم شکست خوردند.

آخرین روز های اسلات در فاینورد

فاینورد چند هفته پیش در خانه به مصاف آژاکسی رفت که در این فصل با فرم ایده آل خود فاصله دارد. شاگردان آرنه اسلات با برتری قاطعانه مقابل این تیم آماری شگفت انگیز از خود بر جای گذاشتند. آنها همچنین ۱۰ روز پیش موفق شدند در فینال جام حذفی هلند یک بر صفر نایمخن را شکست بدهند و قهرمان بشوند.

چرا لیورپول آرنه اسلات را می‌خواهد؟

مایکل ادواردز پس از مدتی دوری به لیورپول برگشت و ‏مدیریت عملیات فوتبالی FSG را بر عهده گرفت. او چهره مهمی در آنفیلد ‏است و بسیاری از ستاره‌های اصلی تیم‌ موفق کلوپ توسط او به ‏آنفیلد پیوستند. او رهبری استخدام مدیر ورزشی جدید را بر عهده داشت و ریچارد هیوز از بورنموث را برای این پست انتخاب کرد.

گزارش شده است که این زوج همراه با مدیر تحقیقات باشگاه، ویل اسپیرمن، فرآیند انتخاب سرمربی را بر اساس داده‌های آماری ‏پیش می‌برند. پس به احتمال زیاد بررسی داده‌های آماری، اسلات را هم ‏در صدر فهرست اولویت‌های آنها هدایت کرد.

لازم به ذکر است که دو تن از ستاره‌های سابق فاینورد، سنسی و سینیسترا (قرضی از لیدز یونایتد) توسط هیوز به بورنموث پیوستند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که او قبلاً با کار اسلات و بازیکنان تیم او آشنا بوده است.

هوی متال فوتبال، مثل کلوپ

یکی از چشم‌نواز ترین داده‌ها میزان پرس فاینورد در دوران اسلات ‏است. فصل گذشته، در میان باشگاه های ۱۰ لیگ معتبر اروپایی، تنها بنفیکا (۸.۴) در هربازی، میزان باز پس گیری توپ بیشتری در یک سوم پایانی حریف نسبت به فاینورد (۷.۸) داشته است.

برای لیورپول این آمار ۵.۷ برای هر بازی بود. منچسترسیتی (۷.۵) از این لحاظ در این فصل بالاتر از بنفیکا (۷.۰) فاینورد (۶.۹) و لیورپول (۶.۰) قرار دارد.

در گرافیک بالا می‌بینید که در لیگ هلند و پرمیرلیگ زمانی که یک تیم مالکیت را از ‏حریف می‌گیرد به‌طور میانگین چقدر از دروازه خودی فاصله دارد.

این ‏فاصله به طور میانگین برای فاینورد ۴۵.۲ متر و برای لیورپول در پرمیرلیگ ۴۴.۶ متر بوده است. این آمار نشان می‌دهد که سبک بازی تیم ‏کلوپ و تیم آرنه اسلات از این نظر شباهت زیادی دارد. 

لیورپول کلوپ یا فاینورد اسلات

لیورپول با ۳۵۳ گردش موثر توپ در ۴۰ متر پایانی زمین حریف از این حیث در پنج لیگ معتبر اروپایی رکورد دار است! همچنین از ۳۴۴ گردش موثر توپ فاینورد می‌توان به شباهت این دو تیم پی برد. فاینورد با ۵۴ شوت نهایی تنها ۶ شوت با لیورپول (۶۰ شوت نهایی) اختلاف دارد.

در این بین تنها آیندهوون عملکرد بهتری با ۳۵۴ گردش موثر، همراه با بیشترین شوت نهایی (۶۴) داشته. اما از لحاظ گلزنی تنها ۵ گل به ثمر رساندند که آمار تیمِ اسلات در این مورد به ۱۱ می‌رسد.

میانگین بیشترین پاس توسط حریف مقابل فاینورد روی عدد ۱۰.۲ است؛ نشانه دیگری از توانایی پرسینگ و بازپس‌گیری توپ بالای فاینورد. تنها دو تیم لیورپول و تاتنهام با ۸.۸ در پرمیرلیگ عملکرد بهتری از فاینورد دارند.

بر اساس مدل (نمودار) نکات مورد انتظار، با توجه به قهرمانی فاینورد در فصل گذشته و احتمالا عدم قهرمانی آن ها در این فصل، آن ها در این شاخص پیشرفت خوبی داشته اند؛ عدم توانایی در ارائه عملکردی فراتر از آمار هزینه ای بوده که آن ها پرداختند. به طور کلی در فصل ۲۰۲۲/۲۳ آن ها گل مورد انتظار ۶۶.۳ و گل خورده مورد انتظار ۳۰.۶ را به ثبت رساندند. اما در فصل جاری در حالی که ۳ بازی باقیمانده، آن ها گل مورد انتظار ۸۱.۷ و گل خورده مورد انتظار ۲۲.۲ را ثبت کرده اند!

آیندهوون با آمار گل مورد انتظار ۹۰.۱ تنها باشگاه در بین ده لیگ برتر اروپاست که آماری بهتر از فاینورد در این شاخص دارد و در آمار گل خورده مورد انتظار فقط اسلاویا پراگ با گل خورده مورد انتظار ۲۱.۷ عملکرد دفاعی بهتری نسبت به فاینورد دارد.

اسلات چگونه گزینه‌ی لیورپول شد؟

بر خلاف شایعات درباره تمایل لیورپول برای استخدام ژابی آلونسو (که اعلام کرد که در لورکوزن می‌ماند) و ‏سپس مطرح شدن نام روبن آموریم، آنالیز و بررسی داده‌ها نشان ‏می‌دهد سبک بازی تیم آرنه اسلات بیشتر از هر کس دیگری به سبک ‏بازی لیورپولِ کلوپ نزدیک است. اسلات سیستم ۴-۲-۳-۱ یا ۴-۳-۳ را ترجیح می دهد. که البته ترکیبِ ۴-۳-۳ همان چیزی است که کلوپ در سال های اخیر در لیورپول از آن استفاده کرده است. 

او دوست دارد تیمش مالکیت توپ را در اختیار داشته باشد. میانگین مالکیت توپ فاینورد در بازی های اردیویسه در فصل گذشته ۵۸.۹ درصد بود که این رقم در این فصل به ۶۲ درصد رسیده است. که کمی بیشتر از ۶۱.۴ درصد مالکیت لیورپول در این فصل است.

در تصویر بالا نواحی کنترلی فاینورد و لیورپول را مشاهده می‌کنید که بسیار شبیه همدیگر هستند. حتی فاینورد ‏از این نظر نسبت به لیورپول عملکرد بهتری دارد! هر چند نباید فراموش ‏کرد که رقبای تیم آرنه اسلات ضعیف‌تر از رقبای کلوپ در پرمیرلیگ هستند.

نیاز‌های آرنه اسلات در لیورپول

بسیار دیده شده است که اسلات در آلکمار و فاینورد از دابل پیووت در خط هافبک خود استفاده می‌کند. در ‏لیورپول الکسیس مک‌آلیستر، واتارو اندو، کرتیس جونز، رایان ‏گراونبرخ و ترنت الکساندر آرنولد می‌توانند بهترین ابزارهای او برای ‏اجرای این سبک باشند.

اسلات به مدافعان کناری که جلو می‌روند و با ارسال توپ به روی دروازه حریف موقعیت ایجاد می‌کنند علاقه زیادی دارد. ترنت می‌تواند در این پست هم به کار او ‏بیاید. در خط حمله اسلات شیفته مهاجم چپ‌پایی است که از سمت ‏راست حرکت عرضی کرده و دروازه را هدف بگیرد.

صلاح‌، لوئیز دیاز، ‏خاکپو و ژوتا همه می‌توانند خواسته او را در خط حمله برآورده کنند. ‏برای پست ۱۰ بازیکنانی مانند دومینیک سوبوسلای، هاروی الیوت و فابیو کاروالیو به کار او خواهند آمد.

او دوست دارد با ایجاد چرخش میان پست ۱۰ خود و فوروارد راست تیمش، برای نفوذ دفاع راست خود فضا ایجاد کند. چه بازیکنی بهتر از آرنولد برای این کار وجود دارد ؟

ایمان راسخ سرمربی هلندی به جوانان

تا حدی به دلیل فروش منظم و پی در پی بازیکنان کلیدی و همچنین بخاطر نشان دادن ایمان خود به تمامی بازیکنان، اسلات از حمایت از بازیکنان جوان تر نمی ترسد.

زمانی که فاینورد در فصل ۲۰۲۲/۲۳ قهرمان لیگ شد، تنها ۵ بازیکن بالای ۲۵ سال تیم او حداقل ۱۱ بازی در اردیویسه انجام داده بودند! در مقایسه با این مورد آن‌ها ۱۳ بازیکن زیر ۲۵ سال داشتند.

همانطور که در نمودار بالا می‌بینید، اسلات عمدتاً در این فصل به بازیکنان زیر ۲۴ سال اعتماد داشته است. فقط دروازه‌بان فاینورد، تیمون ولنروتر، تنها بازیکن بالای ۲۶ سالی است که حداقل در ۴۰ درصد بازی ها حضور داشته است.

این نوید خوبی برای تیم لیورپول است که تعدادی از بازیکنان جوان را در این فصل توسط کلوپ معرفی شدند. این کار تا حدودی به دلیل مصدومیت بازیکنان اصلی و از روی ضرورت بود. اما بازیکنانی مانند کانر بردلی، جرل کوانسا، بابی کلارک و جیدن دنز همگی در این فصل نشان دادند که شایسته حضور در تیم اصلی هستند و با آمدن اسلات شانس خوبی برای درخشش بیشتر خواهند داشت.

شرایط اسلات در لیورپول

اسلات همچنین تمایل دارد فصل را پر قدرت شروع کند؛ که با توجه به رقابت بالا در پرمیرلیگ، خبر خوبی برای طرفداران لیورپول خواهد بود. در آلکمار او در ۱۳ بازی از ۱۷ بازی اول خود در اردیویسه پیروز شد و ۲ تساوی و ۲ شکست را متحمل شد. در فاینورد نیز ۹ بازی از ۱۲ بازی اول خود را برد و ۱ شکست و ۲ تساوی بدست آورد.

اسلات انگلیسی را روان و سلیس صحبت می‌کند. حضور ‏چندین هلندی مثل کاپیتان فن‌دایک، خاکپو و گراونبرخ به هر چه ‏سریع‌تر جا افتادن او در آنفیلد کمک خواهد کرد. همه چیز در مسیری قرار گرفته که به نظر می‌رسد آرنه اسلات، بر ‏خلاف انتظار، می‌تواند خیلی سریع جای خالی یورگن کلوپ را پر کرده ‏و به مرور به شخصیتی جذاب و محبوب مثل او تبدیل شود.

باید دید ‏آیا بخت و اقبال با او یار خواهد بود یا اینکه لیورپول باید برای سال های آینده به دنبال گزینه مطمئن تری باشد ؟

[OPTA, analys]

برای شنیدن تحلیل‌های صوتی هفتگی در پادکست فوتبال لب، از این لینک به ما گوش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *