اولین سرمربی اخراجی لیگ برتر/گناه پارکر راستگویی بود؟

اسکات پارکر سرمربی بورنموث سه روز پس از شکست ۹-۰ مقابل لیورپول اخراج شد‌.

ایلیا درویش، فوتبال لب – سرمربی انگلیسی در ژوئن سال ۲۰۲۱ هدایت خشخاش‌ها را به عهده گرفت و در اولین فصل حضورش موفق شد به لیگ برتر صعود کند.

بورنموث اولین دیدارش پس از ورود به لیگ برتر را با پیروزی پشت سر گذاشت و موفق به شکست استیون جرارد و شاگردانش شد. اما برای ۳ دیدار بعدی، برنامه‌ی سختی پیش رو داشت و شاید به بدترین شکل ممکن هم آن را به پایان رساند. اسکات و تیمش پس از باخت ۴-۰ به سیتی، شکست ۳-۰ مقابل آرسنال و دریافت ۹ گل از لیورپول به رده‌ی هفدهم جدول لیگ برتر انگلیس سقوط کردند تا در وضعیت بدی قرار بگیرند و مدیران بورنموث تصمیم به اخراج سرمربی تیم بگیرند. پس اخراج پارکر، گری اونیل به طور موقت هدایت تیم مقابل ولورهمپتون را به عهده میگیرد. شان کوپر و تامی الفیک نیز دستیار وی خواهند بود.

ماکسیم دمین مالک باشگاه بورنموث تصمیم باشگاه مبنی بر اخراج اسکات پارکر را این‌گونه توضیح داد:

به عنوان باشگاه و تیمی که قصد پیشرفت و ادامه‌ی مسیر را دارد، بدون شک در استراتژی اخذ شده برای اداره‌ی مناسب باشگاه، هم‌سو و متحد هستیم. همچنین وظیفه داریم تا به یکدیگر باور داشته و احترام بگذاریم. این رویکرد در سالیان اخیر موفقیت‌های زیادی برای باشگاه به ارمغان آورده و هیچگاه از آن منحرف نمی‌شویم. جست‌و‌جو برای انتخاب سرمربی بعدی فوراً آغاز خواهد شد.

در حالی که اکثراً اخراج پارکر را واکنش باشگاه به شکست تحقیرآمیز مقابل لیورپول تلقی می‌کنند، اما در حقیقت این عمل واکنش باشگاه به نظرات پارکر راجع به شرایط تیم در مصاحبه پس از بازی بود. اسکات پارکر مجدداً از عمق کم اسکواد تیم و همچنین کم تجربه بودن بازیکنان صحبت کرد و و دپارتمان استخدام باشگاه را مورد انتقاد قرار داد. اسکات این انتقادات را قبل از بازی با استون ویلا نیز به زبان آورده بود.

بیانیه‌ی محکم مکس دمین به وضوح نشان می‌دهد که صبرش لبریز شده و دیگر خبری از نادیده گرفتن نظرات مخرب اسکات پارکر نیست. انتقاد مداوم از اشخاصی که به شما حقوق پرداخت می‌کنند و مقصر نتایج بد جلوه دادنشان، برای مدیران باشگاه قابل قبول نیست. مخصوصاً که پارکر از ابتدا شرایط کار در بورنموث را به خوبی می‌دانست. حالا مدیران خشخاش‌ها باید تلاش کنند سرمربی‌ای را پیدا کنند که شرایط بورنموث را بپذیرد و برای نگه داشتن آن‌ها در لیگ برتر تلاش کند.

صحبت‌های پارکر پس از شکست مقابل لیورپول:

امروز سخت‌ترین روز من در دوران مربیگری و حتی بازیگری بود. نتیجه‌ی بازی بسیار دردناک بود و می‌توانم حس کنم که بازیکنان تیم هم همین حس را داشتند. آن‌ها به کمک نیاز دارند. البته من از نتیجه‌ی بازی معتجب نشدم. در این لحظه، شرایط ما همینی هست که در زمین مسابقه دیدید. مسابقه‌ی امروز ثابت کرد که چالش سختی در پیش داریم و اخلاف سطح بسیار زیاد ما قابل رویت است. باید به عنوان یک باشگاه تصمیماتی اخذ کنیم وگرنه روز‌های زیادی مانند امروز خواهیم داشت. کار‌های بسیاری باید انجام شود و هیچکس دوست ندارد تجربه‌ی امروز دوباره تکرار شود.

میکا ریچاردز، کارشناس بی بی سی و مدافع سابق منچسترسیتی هم اعتقاد داشت که مصاحبه‌ی پارکر پس از شکست مقابل لیورپول و انتقاد از سیاست‌های باشگاه، اشتباه بود:

پارکر در این مصاحبه بیش از حد راستگو بود. اسکات به طور مستقیم به بازیکنانش گفت که به اندازه‌ی کافی خوب نیستند. این نوع صحبت، شک و تردید زیادی در ذهن بازیکن به جا می‌گذارد. مخصوصا وقتی که تنها ۲ روز تا بسته شدن پنجره باقی مانده. مطمئناً که پارکر این صحبت‌ها را در پشت پرده نزد مدیران هم انجام داده. اما بنظرم در شرایط فعلی که مشخص است بازیکنان مدنظرش جذب نخواهند شد، تخریب بازیکنان فعلی حرکت اشتباهی است.

خشخاش‌ها پس از صعود به لیگ برتر و دریافت پاداش، تنها ۵ بازیکن را به خدمت گرفتند. ابتدا با پرداخت ۱۳.۵ میلیون پوند اقدام به جذب دفاع وسط فاینورد مارکو سنسی کردند. سپس با مبلغ ۱۲.۵ میلیون پوند مارکوس تاورنیر هافبک ۲۳ ساله‌ی میدلزبرو را به خدمت گرفتند. و در انتها با جذب ۳ بازیکن آزاد، رایان فردریک مدافع راست وستهم، نتو دروازه‌بان بارسلونا و راسول هافبک بلک برن، به فعالیت خود در نقل‌و‌انتقالات پایان دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *