جان ویک حامی قدیمی هالند/پشیمانی بزرگان

حالا که ارلینگ هالند به جلد اول روزنامه‌های انگلستان راه پیدا کرده، اخبار جالبی درباره سال‌های ابتدایی فوتبال او دست به دست می‌شود.

ارلینک هالند

مهران فرهادی، فوتبال لب – شاید امروزه هیچ طرفداری نباشد که خواهان حضور مهاجمی مانند ارلینگ هالند در ترکیب اولیه تیم مورد علاقه‌ خود نباشد. بازیکنی که تمام ویژگی‌های لازم برای بازی در سطح اول فوتبال جهان را دارد و فقط با وجودش می‌تواند سطح بازی هر تیمی را چند مرحله بهبود ببخشد.

اما حالا و پس از شنیدن صحبت‌های جان ویک، رئیس سابق استعدادیاب‌‌های باشگاه مولده نروژ، شاید حسرت این هواداران حتی دوچندان هم شود. ویک که خود کاشف این غول نروژی بود و او را به فوتبال جهان معرفی کرده بود، درباره این بازیکن گفت

“یک روز عادی بود و من در حال تماشای تمرینات ارلینگ بودم. حدود هشت ماهی از اولین حضور او در جمع ما گذشته بود و هالند روز به روز سخت‌تر کار می‌کرد تا به لیست تیم اصلی راه پیدا کند. پس از دیدن تمرینات سریعا به پیش اوله گونار سولشیائر مربی وقت مولده رفتم و گفتم باید او را به منچستریونایتد معرفی کنی. این چیزی که ما می‌بینیم واقعی نیست”.

به نظر می‌رسد ویک بازیکنی که خودش آن را کشف کرده را بهتر از هر کسی می‌شناخت. او در ادامه دست از مدح هالند برنداشت و افزود:

“اوله نیز سریعا موافقت کرد. من در اوایل قرن جدید با یونایتد همکاری‌های بسیاری داشتم اما آن موقع اکثر دوستان من از باشگاه رفته بودند ولی خب محض رضای خدا او اوله بود. به او گفتم که با نیکی بات (رئیس وقت آکادمی یونایتد) یا هر کس دیگه‌ای تماس بگیر‌. او نیز این کار را انجام داد اما من هیچوقت نفهمیدم که آن‌ها چگونه قضیه ارلینگ را پیگیری کردند”.

ارلینک هالند

اما منچستریونایتد تنها باشگاه بزرگی نبود که شانس جذب این بازیکن را رد کرد. لیورپول، آرسنال و بسیاری از باشگاه‌های پریمیرلیگی این شانس را داشتند تا یکی از درخشان‌ترین استعداد‌های نسل جدید فوتبال را با قیمتی بسیار کم به خدمت بگیرند اما همگی به این پیشنهاد دست رد زدند. ویک در این باره گفت:

“به نظرم به دلیل فیزیک بزرگش، استعدادیاب‌های انگلیسی بیشتر او را به عنوان یک مهاجم هدف می‌دیدند اما من مدام به آن‌ها می‌گفتم که او چنین بازیکنی نیست. اگر این‌گونه او را بسنجید، از نتایج ناامید خواهید شد. یک بار حتی به دوستانم که در انگلیس کار می‌کنند گفتم او را به عنوان یک مهاجم هدف نبینید. او در بین خطوط جاگیری می‌کند، به فضا ها هجوم می‌برد و در محوطه جریمه فوق‌العاده است اما هیچکس این حرف را قبول نمی‌کرد”.

سپس ویک باشگاه‌های انگلیسی را هدف قرار داد و سیستم استعدادیابی آن‌ها و نگاه کلی و سنتی‌شان به بازیکنان را زیر سوال برد. او ادامه داد:

“این مسئله در برخی باشگاه‌های انگلیسی مشاهده می‌شود. آن‌ها همیشه به دنبال مهاجمانی هستند که شبیه یکدیگرند. نه فقط مهاجم‌ها بلکه برای هر نقش، آن‌ها فقط یک نوع خاص از بازیکن را می‌پسندند و وقتی با هالند مواجه می‌شوند همه چیز را ول می‌کنند و از فرم بدنش به نوع بازی او پی‌میبرند. هم لیورپول و هم آرسنال در کنار بقیه باشگاه‌ها شانس جذب ارلینگ را داشتند اما آن‌ها او را به عنوان یک بازیکن قدبلند، تنومند و مهم‌تر از همه یک مهاجم هدف می‌دیدند، پس از جذبش منصرف می‌شدند”.

کشف هالند توسط این استعدادیاب آمریکایی نیز داستان جالبی دارد. در اواسط سپتامبر ۲۰۱۵ بود که قرار بود بهترین بازیکنان زیر ۱۵ سال سوئد و نروژ در مسابقه‌ای به مصاف یکدیگر بروند‌. ویک که از قبل شایعات زیادی را توسط پسربچه‌ای به نام ارلینگ شنیده بود حالا می‌خواست تا بازی او را از نزدیک تماشا کند.

هالند در مولده

حتی دو ثانیه هم از شروع نیمه دوم نگذشته بود که هالند فضای پشت دروازه‌بان سوئدی‌ها که کمی از خط دروازه دور شده بود را دید و لحظه‌ای درنگ نکرد، مستقیما از میانه میدان قفل دروازه را باز کرد. اما نکته جذاب این گل برای ویک تکنیک فوق‌العاده هالند نبود بلکه او از دل و جرات او برای زدن چنین شوتی به وجد آمده بود. او حتی در گزارشی که پس از بازی برای دپارتمان استعدادیابی بیش از توانایی فنی هالند به ذهنیت قوی و شجاعت او در جریان بازی اشاره کرد و مسئولان مولده را متقاعد کرد تا جزئیات این انتقال را نهائی کنند.

هالند در آن زمان فقط ۱۴ سال داشت اما با این وجود با تیم زیر ۱۹ ساله‌های باشگاه محل زادگاهش تمرین می‌کرد. جدا از این‌ها، در همان سن هم او دفعات زیادی به آلمان سفر کرد تا در تمرینات امتحانی تیم‌های سطح اول فوتبال این کشور حضور پیدا کند ولی هیچ یک از باشگاه‌ها پتانسیل نهفته در او را ندیدند و از خرید او خودداری کردند. نهایتا شاید بازنده اصلی این جریان‌ها باشگاه‌هایی بودند که شانس جذب هالند را داشتند اما از این عمل خودداری کردند و الان حسرت چنین مهاجمی در ترکیب اصلی تیم خود را می‌کشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *