مرور نیم فصل اول یوونتوس ۲۰۲۱/۲۰۲۲

الگری

نویسنده: یاسین معصومی

مکس الگری برمی‌گردد

سومین حذف متوالی در مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان اروپا، کسب سهمیه با اعمال شاقه، ضربه شدید کرونا، داستان ناتمام سوپرلیگ و پایان یافتن سلطه‌ی نه ساله بر سری آ، دلایل و علائمی بود که آنیلی بالاخره باید می‌پذیرفت که سه سال در فکر و خیال اشتباهی سیر کرده و زمان برگشت به عقب فرا رسیده‌ست. ماسیمیلیانو الگری با رد کردن پیشنهاد فلورنتینو پرز برای هدایت رئال مادرید، راهی تورین شد تا تیم به ظاهر هجومی ساری و پیرلو رو بازسازی بکنه!

با برگشت الگری، شایعات عجیب و غریبی حول محور یوونتوس شنیده می‌شد. از نارضایتی رونالدو تا پیشنهادات باشگاه های انگلیسی برای جذب دلیخت، دیبالا و کیه‌زا، که در همین بین برای جذب هافبک مدنظر الگری، باید با ساسولو مذاکره می‌شد. سران ساسولو که هیچ جوره برای جدایی مانوئل لوکاتلی راضی نمی‌شدن و برای انتقال، مبلغ ۳۵ میلیون یورو رو درخواست داشتند که البته با زحمات فراوان، آندره آنیلی برای پرداخت این مبِلغ رضایت داد و این هافبک به تورین اومد.

لوکاتلی

پیوستن لوکاتلی به یوونتوس

شکسته شدن عصای بانوی پیر

وقتی توی اولین بازی فصل برابر اودینزه نیمکت نشین شده بود، همچنان برای موندن  تو آلیانز مصمم بود. اشتباهات شزنی، پیروزی نیمه اول رو به تساوی تبدیل کرده بود و همه دنبال سوپرمن روی نیمکت یووه می‌گشتن. نیم ساعت زمان برای تغییر نتیجه حک شده روی اسکوربرد زمان بود. دقیقه ۹۴ روی ارسال کیه‌زا دروازه اودینزه باز شد، لباسش رو از تن درآورد و با خوشحالی گل خاص خودش تو گوشه زمین، حلقه شادی یووه رو دوباره برپا کرد؛ اولین سه امتیاز فصل توسط کسی به دست می‌اومد که همه رسانه های ایتالیا با اشتباه تاکتیکی ازش نام می‌بردن. همون لحظه VAR با آفساید گرفتن گل رونالدو، آخرین قاب کریس و بانوی پیر رو ثبت کرد.

درست فردای بازی با اودینزه وقتی الگری خبر های جدایی رونالدو رو تکذیب می‌کرد، ژرژ مندس، مدیربرنامه های رونالدو تو شهر منچستر بدنبال تیم جدید ابرقهرمان می‌گشت. سیتی و پپ بدشون نمی‌اومد تا از به جای پرداخت مبلغ گزاف برای هری کین، رونالدو رو به صورت رایگان جذب کنن اما تماس فرگوسن سناریوی انتقال رو عوض کرد. برای یوونتوس فرقی نمی‌کرد کریستیانو سیتی بره یا یونایتد؛ اون‌ها وقتی برای جذب مهاجم جدید نداشتن.

البته یوونتوس شاید فقط از دست دادن رونالدو متضرر نشده بود؛ بلکه دیگه مدیری با درایت فابیو پاراتیچی نبود که بتونه در کمترین مدت زمان جایگزین شماره هفت پرتغالی رو پیدا کنه و از روی اجبار مویزه کین، مهاجم اسبق بیانکونری دوباره به خونه برگشت.

مصائب بزرگ الگری

الگری که در آخرین دوران حضورش روی نیمکت یووه، با کیلینی و بونوچی روابط چندان خوبی نداشت، برای حل مشکلات خط دفاع باید به دو رکن اصلی قهرمان یورو ۲۰۲۱ پناه می‌برد. شزنی با اشتباهات مرگبارش هر هفته زخم جدیدی به تیم می‌زد، مشکلات متعدد در مرکز زمین با هافبک های بی هنر، احتمال تمدید نشدن قرارداد شاهزاده آرژانتینی همیشه مصدوم، کیه‌زا و مشتریان انگلیسی‌اش و موراتای بی‎دقت در ضربات آخر، مشکلات بزرگی بودند که الگری و دستیارهاش برای حل کردن هر کدوم مدت زمان زیادی می‌خواستن.

چهار هفته از شروع لیگ گذشته بود و یووه در انتهای جدول بود. چهار بازی، دو شکست، دو تساوی، چهار گل زده و شش گل خورده نمایش دهنده تیمی بود که هنوز داره تقاص اخراج بی‌دلیل ساری و پذیرفتن ریسک حضور پیرلو رو پس می‌ده. برد های الگری‌وار با برگشت فرم شزنی شروع شد، بعد از گذرگاه اول فصل و برد برابر مدافع عنوان قهرمانی اروپا، صداهایی از برگشت یووه کم کم به گوش می‌رسید تا این که رقیب سنتی همراه با اینزاگی سراغ یوونتوس اومد و تساوی ۱ – ۱ برای افت مجدد کافی بود.

بعد از اون یووه تو خونه خودش  برای اولین بار مغلوب ساسولو شد و بعد هم در برابر ورونای ایگور تودور( دستیار سابق پیرلو) شکست خورد. یوونتوس تبدیل به تیمی سینوسی شده بود. عملکرد فاجعه‌وار آدرین ربیو و الکس ساندرو، جز شکست غیرقابل باور با گل های تعداد بالا برابر چلسی و آتالانتا نتیجه‌ دیگه‌ای نداشت.

باخت به چلسی

باخت یوونتوس به چلسی در لیگ قهرمانان

الگری؛عاقل یا ترسو؟

زمانی‌که مکس الگری دوباره به جمع سیاه و سفید‌ها برگشت بی‌شک اولین سوال در ذهن این بود که بعد از سه سال دوری حالا چه چیز جدیدی برای رشد تیم قرار هست داشته باشه؟ آیا می‌تونه قدرت تهاجمی تیم را افزایش بده؟ برای جایگزین لئو بونوچی و جورجو کیلینی چه افرادی رو مدنظر داره تا به سران های باشگاه پیشنهاد بده؟

هوادارها همیشه نسبت به سبک و سیاق بازی اون اعتراض دارن و علاقه دارند به ‌جای اینکه وقتی به گل اول رسیدن، به جای جمع شدن در لاک دفاعی خودشون جلوتر بازی بکنن و برای بالا بردن اختلاف تلاش کنن.

الگری درست مثل سابق در فصل اول حضورش تغییر زیادی در سیستم تیم ایجاد نکرد و با چینش ۴-۳-۲-۱ که توسط پیرلو اجرا می‌شد تیمش رو بازی می‌کنه که در برخی مواقع به ۴-۳-۳ هم تبدیل می‌شه.

  • فاز تهاجمی

مکس الگری به خوبی از ویژگی های کواداردو در نفوذ و سانترهاش آگاه هست و با کم کردن مرکز ثقل تیم، لوکاتلی به عنوان هافبک وسط جلو میره و باتوجه به شرایط چیدمان حریف سعی می‌کنه به خوان توپ برسونه تا ارسال کنه. اگه موراتا یا کین نتونن روی هوا تاثیر نهایی خودشون رو بزارن لوکاتلی، دیبالا، برناردسکی و حتی ربیو و مک‌کنی بلافاصله موج دوم حمله رو آغاز میکنن.

هرچند تیم الگری در نوک پیکان حمله خودش مشکلات زیادی داره ولی از لحاظ ساختار حرکتی وینگرهاش خیالش راحته. در خط میانی هم ربیو با وجود بالا بودن ضریب اشتباهاتش هم باز مورد استفاده قرار می‌گیره ولو اینکه الگری تونسته مقداری این بازیکن رو از لحاظ تاکتیکی تو وضعیت بهتری قرار بده.

  • فاز تدافعی

برای دفاع کردن در زمان هایی که کواداردو جلو می‌ره تیم حریف نسبت به فضای خالی در سمت راست محوطه‌ی یووه، اشتیاق بیشتری داره ولی با وجود مدافعی چون بونوچی، کیلینی و دلیخت سرعت بازیکن حریف کم می‌شه و درنهایت با برگشتن نفرات موقعیت ضدحمله برای تیم حریف از دست میره‌.

اما پاشنه آشیل فصل یووه، بی شک سمت چپش هست. پلگرینی در برخی از دیدار های نیم فصل اول تونست رضایت الگری رو جلب کنه و رقیب دنیلو تو این پست بشه اما با مصدومیت هر دو نفر الکس ساندرو در دفاع چپ یووه نقش آفرینی می‌کنه! پستی که نه تنها ساندرو اشتباهات زیادی داره،  بلکه خیلی مواقع ربیو و دلیخت هم دچار دردسر می‌شن.

یوونتوس، تماشاچی جدال مدعیان

تیم زیرنظر الگری به فرم دلخواهش برگشته بود. یوونتوس بعد از شکست برابر آتالانتای گاسپرینی، گام بلندی برداشت و هفت بازی پشت سرهم در لیگ و لیگ قهرمانان رو با موفقیت پشت سر گذاشت و فقط در بازی برابر ونتزیا متوقف شد. صعود کردن بعنوان تیم اول گروه در لیگ قهرمانان اروپا، لبخند رو بعد از مدت‌ها به صورت کلافه‌ی یوونتوسی‌ها برگردوند تا سال ۲۰۲۱ رو با خوشی تموم کرده باشن.

یووه تو شروع سال ۲۰۲۲ بعد از ناپولی باید به مصاف رم خاص، آقای خاص می‌رفت، بعد از اون هم در سوپرکاپ ایتالیا مقابل اینتر بازی می‌کرد. که این سه بازی نشون داد سال جدید برای هرکس ساده باشه برای یوونتوس و الگری اینطور نیست!

  • ناپولی

اون‌ها در برابر ناپولی‌ای که ۱۱ بازیکن مهم و تاثیرگذارش رو علاوه بر لوچیانو اسپالتی دراختیار نداشت، با نتیجه ۱-۱ مساوی کردن. دیداری که تیم الگری از نبود اسم‌هایی چون ویکتور اوسیمن، کولیبالی، آنگیسا، لوزانو و فابین رویز، بیشتر از یک گل نتونست به تیم شهر ناپل بزنه.

  • آاس رم

وقتی از رم سه بر یک تو المپیکو عقب افتاده بودن و کیه‌زا هم گریه های کنار زمینش خبر از تموم شدن فصل می‌داد، مکس می‌دونست که اگه این بازی رو هم امتیاز نگیره؛ برگشت به فرم قبل از تعطیلات ژانویه سخت‌‌تر از شروع فصل خواهد شد. از دقیقه هفتاد تا هفتاد و هفت طوفان سیاه و سفید نتیجه بازی رو به نفع تیم مهمان عوض کرد تا اولین سه امتیاز سال جدید در جیب بیانکونری قرار بگیره.

  • دیدار سوپرکاپ

بی شک یوونتوس بدش نمی‌اومد که بعد از کامبک برابر ژوزه و تیمش، با یک پیروزی اقتصادی هم جام سوپرکاپ ایتالیا رو داخل استادیوم جوزپ مئاتزا برای خودش کنه اما همتای الگری، یعنی سیمونه اینزاگی همانند بازی رفت سری آ، آینه‌ی تمام قد یوونتوس شد و راه های نفوذ یووه رو مسدود کرد. در آخر هم روی استوپ سینه مرگبار ساندرو در آخرین دقیقه وقت های اضافه، سانچز دروازه پرین رو باز کرد.

یووه نه تنها تو این بازی جام رو به اینتر داد بلکه پایان بازی، خبر عدم رضایت پائولو از وضعیت تمدید قراردادش و برخورد گرمش با هموطنانش در ترکیب اینتر، کافی بود سر و کله‌ی جوزپه ماروتا، مدیر اینتر پیدا بشه تا پالس های منفی دوباره از رختکن بیانکونری منتشر بشه.

دیبالا هرچند در این فصل از سری آ مصدومیت های زیادی داشته ولی در کنار لوکاتلی برترین بازیکن یوونتوس بود و از دست دادنش برای سران بیانکونری دردسر های فراوانی به دنبال خواهد داشت.

قهرمانی اینتر

قهرمانی اینتر در سوپرکاپ ایتالیا با برد برابر یوونتوس

نیم فصل آینده‌ساز گورخرها!

یوونتوس که حالا بیشتر از همیشه تو خط حمله خودش با مشکل روبرو شده، می‌دونه که قرار نیست حداقل با اسکاماکا و ولاهوویچ تیمش رو برای کسب سهمیه و همینطور درخشش در اروپا آماده کنه.

اون‌ها برای ادامه فصل کیه‌زا رو هم ندارن و قرار هست با اخبار خروج دیبالا و پیوستنش به رقیب سنتی، دست و پنجه نرم کنن. اوضاع برای الگری، قرار هست سخت‌تر بشه و مرد روی نیمکت بیانکونری با تصمیم هایی که بگیره می‎تونه آینده باشگاه رو با یکی از رنگ های سیاه و سفید نقاشی کنه.

4 دیدگاه برای “مرور نیم فصل اول یوونتوس ۲۰۲۱/۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *