ولورهمپتون یا تیم B سلسائو/نگاهی بر قصه عجیب گرگ‌ها

ولورهمپتون تعداد بازیکنان پرتغالی زیادی را در اختیار دارد و همین علامت سوال‌های زیادی را در ذهن فوتبال دوستان ایجاد کرده است.

کیارش غریبی، فوتبال لب – در حال حاضر، ۱۰ بازیکن پرتغالی در اسکواد ولورهمپتون حضور دارد. این عدد از ۳ برابر تعداد بازیکنان بریتانیایی گرگ‌ها هم بیشتر می‌باشد.

ولی چرا؟ می‌توان گفت شروع این ماجرا در سال ۲۰۱۶ بوده است. هنگامی که کمپانی فوسون چین، با مبلغی به ارزش ۴۵ میلیون پوند باشگاه ولورهمپتون را خریداری کرد.

اما واقعا چین چه ربطی به پرتغال دارد؟ قضیه از آنجایی جالب می‌‌شود که این کمپانی سرمایه‌گذاری چینی، حدود ۱۵ درصد از سهام شرکت Gestifute Agency Company را در اختیار دارد. کمپانی‌ای که خورخه مندز، سوپر ایجنت دنیای فوتبال موسس آن می‌باشد.

خورخه مندز یکی از بزرگ‌ترین و بانفوذ‌ ترین ایجنت‌های مستطیل سبز می‌باشد که وکالت بازیکنانی نظیر رافائل لیائو، خامس رودریگز، برناردو سیلوا و کریستیانو رونالدو را برعهده دارد. تقریبا ۸۰ درصد از موکل‌های او پرتغالی زبان می‌باشند.

به دلیل شراکت در این کمپانی، مندز و سران چینی فوسون رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند و این خورخه مندز بود که آن‌ها را به خرید ولورهمپتون علاقه‌مند کرد.

از همین‌رو مندز نفوذ زیادی بر مالکان این تیم دارد. در روز های اول مالکیت چینی‌ها بر ولوز بود که مندز به آن‌ها پیشنهاد استخدام نونو اسپریتو، سرمربی سابق والنسیا و بنفیکا را ارائه کرد و سران ولوز هم دست به این پیشنهاد نه نگفتند. اسپریتو و مندز سابقه طولانی‌ای با یکدیگر داشتند و از دوران بازیکنی نونو، بایکدیگر همکاری می‌کردند.

حالا و با حضور نونو، یکی از نزدیک‌ترین دوستان مندز و رابطه خوب ایجنت پرتغالی با سران ولوز، این اجازه را به او می‌داد تا برای انتقال موکل‌هایش به باشگاه انگلیسی، کار راحت‌تری داشته باشد و این آغازی بود بر قصه پرتغالی‌ها در ولورهمپتون.

از همین‌رو، طی ۴ سال حضور نونو اسپریتو سانتو در ولورهمپتون، ۱۵ عدد از موکلان مندز به این تیم منتقل شدند. برخی از آن‌ها مانند روبن نوس و رائول خیمنز تبدیل به ستاره گرگ‌ها شدند و برخی مانند نلسون سمدو ناامید کننده ظاهر شدند.

پس از جدایی نونو اسپریتو، سران ولوز باز هم به سراغ مندز رفتند و این بار برونو لاژه، سرمربی پرتغالی بنفیکا، گزینه پیشنهادی این سوپر ایجنت به آن‌ها بود.

با حضور لاژه در باشگاه، تغییری در سیستم نقل و انتقالاتی گرگ‌ها به وجود نیامد. هنوز مندز نقش زیادی در ورودی‌ها و خروجی‌های باشگاه داشت و کما فی‌السابق بازیکنان پرتغالی زیادی راهی مالینیو می‌شدند.

در طول این ۲ پنجره تابستانی که برونو لاژه در ولورهمپتون حضور داشته، ۴ تن از موکل‌های مندز نظیر خوزه سا، فرانسیسکو ترینکائو، متئوس نونز و گونچالو گوئدس وارد این باشگاه شده‌اند.

به طور کلی در طی ۶ سال حضور مالکان چینی در این باشگاه، ۱۹ بازیکن که مندز وکالت آن‌ها را برعهده داشته است به ولورهمپتون پیوستند. بازیکنانی که مجموعا بیش از ۳۳۰ میلیون پوند برای گرگ‌ها آب خوردند.

با این وجود، افراد داخل باشگاه، هرگونه نقش مندز در سیستم نقل و انتقالاتی باشگاه خود را تکذیب می‌کنند و در رسانه‌ها از او به عنوان یک دوست و یک مشاور یاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *