تقابل سه‌شیر‌ ها و خروس‌ها در جام جهانی پس از ۴۰ سال

از آخرین تقابل انگلستان و فرانسه در جام جهانی ۴۰ سال می‌گذرد و حالا خروس‌ها و سه‌شیرها این بار در قطر به مصاف یکدیگر می‌روند.

مهران فرهادی، فوتبال لب – انگلستان و فرانسه دو تیم بزرگ جام بودند که کمتر کسی شانس قهرمانی برای آن‌ها قائل می‌شد اما حالا یک تیم از میان سه‌شیر‌ها و خروس‌ها راهی مرحله نیمه نهایی خواهد شد.

این دو تیم تا به حال 31 بار در مسابقات مختلف روبه‌روی یکدیگر قرار گرفتند که فقط دو تا از این بازی‌ها در ادوار مختلف جام‌های جهانی صورت گرفته است و پنج تای دیگر آن‌ها در راستای مسابقات قهرمانی اروپا یا همان یورو برگزار شده و بیست و چهار بازی دیگر، همه دوستانه بوده‌اند. تا به حال انگلستان در 19 عدد از این تقابل‌ها پیروز بوده و فقط 9 بار مقلوب فرانسوی‌ها شده.

در جام جهانی اما دو تیم برای اولین بار در در دور اول مرحله گروهی جام جهانی 1966 انگلستان، به تقابل با یکدیگر پرداختند که انگلیس تحت هدایت الف رمزی با دو گل راجر هانت، به عنوان تیم پیروز از مستطیل سبز خارج شد.

 در ادامه این جام، فرانسه با یک امتیاز پایین‌تر از مکزیک در رده چهارم گروه A مسابقات قرار گرفت و انگلستان بالاتر از اروگوئه به عنوان تیم اول راهی مرحله بعدی جام شد. جامی که نهایتا نسل طلایی انگلستان متشکل از بازیکنانی نظیر گوردون بنکس، کاپیتان بابی مور، راجر هانت و سربابی چارلتون موفق شدند تا جام را برای اولین بار به خانه بیاورند.

دیدار بعدی دو تیم در جام‌های جهانی به تابستان سال 1982 در ورزشگاه سن‌مامس اسپانیا برمی‌گردد جایی که سه‌شیر ها در دور اول مرحله گروهی جام با درخشش برایان رابسون، ستاره وقت فوتبال اروپا و منچستریونایتد توانستند فرانسه را با نتیجه سه بر یک از پیش‌رو بردارند و با کسب دو برد دیگر در این گروه به دور بعدی راه یافتند.

فرانسوی‌ها در این جام اما بهتر از سه‌شیر ها نتیجه گرفتند و حتی تا نیمه نهایی جام هم بالا آمدند اما همانجا بود که با دو باخت پی‌درپی برابر آلمان و لهستان، از کسب اولین مدال خود در تاریخ جام‌های جهانی بازماندند.

انگلستان در دور بعدی مسابقات باید در گروهی سه تیمه به مصاف اسپانیا و آلمان غربی می‌رفت که با کسب دو تساوی مقابل این دو تیم، در رده دوم جدول قرار گرفت و از صعود به جمع ۴ چهار تیم پایانی بازماند.

حالا اما پس از 40 سال دو تیم دوباره در مسابقات جام جهانی با یکدیگر تقابل خواهند کرد. انگلستان و ساوتگیت که تیم هجومی‌تر و جذاب‌تری به نظر می‌آیند امیدهای زیادی دارند تا برای دومین بار پیاپی به نیمه نهایی بروند و پس از 56 سال جام را به خانه برگردانند.

فرانسه و دشان هم که تا به الان از بهترین تیم‌های جام بیست و دوم بوده‌اند امیدوارند تا باوجود مصدومیت بازیکنانی نظیر کریستوفر انکونکو، انگولو کانته، پل پوگبا و کریم بنزما به جمع چهار تیم پایانی راه یابند و برای دومین بار متوالی با جام به پاریس بازگردند.

کیلین امباپه که با الویویه ژیرو در خط حمله زوج خوفناکی را ترجیح داده اصلی‌ترین تهدید برای خط دفاعی انگلستان به رهبری هری مگوایر شمار می‌رود و در آن طرف هم هری کین ۲۹ ساله، امید اول انگلیسی‌ها در خط حمله می‌باشد. حال باید دید که کدام یک از این دو بازیکن می‌توانند همراه تیمشان به جمع چهار تیم نهایی راه پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *