مک آلیستر در لیورپول، دزدی بزرگ از گنجینه برایتون

اولین عکس های الکسیس مک آلیستر با پیراهن لیورپول

شکیب معصومی، فوتبال لب – از مدت ها پیش مشخص بود که در این پنجره نقل و انتقالاتی، قرمز های بندر مرسی ساید به دنبال تقویت خط میانی خود خواهند بود. روز 8 جون، بالاخره پس از مدت ها انتظار قرارداد الکسیس مک آلیستر، میدفیلدر برایتون و تیم ملی آرژانتین با لیورپول قطعی شد. خریدی که از نگاه بسیاری، به واسطه قیمت پایینی که داشت یک دزدی از برایتون بود.

پس از یک فصل فاجعه بار، لیورپول و یورگن کلوپ برای تقویت اسکواد خود خیلی فوری دست به کار شدند تا در طول تور پیش فصل اسکواد خود را با خرید های جدید به صورت کامل در اختیار داشته باشند. اولین قدم قرمز ها در تابستان 2023، استخدام یکی از بازیکنان کلیدی تیم ملی آرژانتین در مسیر قهرمانی جهان، الکسیس مک آلیستر، بود. در این مطلب نگاهی کوتاه به جایگاه احتمالی این بازیکن در برنامه فصل آینده لیورپول خواهیم داشت.

الکسیس مک آلیستر در لباس آرژانتین

عملکرد هجومی

پروفایل بازی مک آلیستر را می توان چیزی شبیه گندوغان و فده والورده دانست، بازیکنی با توانایی حضور در تمامی نقاط خط هافبک و بالانس مناسب دفاعی و تهاجمی. مک آلیستر در برایتون سابقه بازی در پست های 6، 8 و 10 را دارد. در خط هافبک لیورپول به طور کلی یک پست 6 و دو پست 8 حضور دارند. محل قرار گیری احتمالی این آرژانتینی احتمالا سمت چپ خط میانی خواهد بود.

همچنین دریافت 59 درصد از پراگرسیو پاس هایی که به سمت او ارسال شده نشان دهنده جاگیری و کنترل توپ خوب این بازیکن است. مک آلیستر با ثبت 10 گل و 2 پاس گل به عنوان یک میدفیلدر نقش به سزایی در عملکرد هجومی خوب این فصل برایتون داشت. آدام لالانا بازیکن سابق لیورپول و فعلی برایتون درباره مک آلیستر می گوید:

مک آلیستر اصلا بازیکن خودخواهی نیست، او برای اینکه تیم به گل برسد هرکاری میکند

البته که xA فصل گذشته مک آلیستر 4.38 بوده و ثبت 2 پاس گل در مقایسه با این عدد یک ضعف به حساب می آیند، اما با توجه به سبک بازی لیورپول و آمار پایین بازیکنان خط هافبک این تیم در ارسال پاس گل این آمار احتمالا تاثیر زیادی بر کیفیت بازی این بازیکن 24 ساله نخواهد داشت.

مک آلیستر در برایتون

حفظ توپ

یکی از عوامل افت فصل گذشته لیورپول، عملکرد بسیار ضعیف بازیکن خط میانی این تیم در حفظ توپ هنگام درگیری ها بود، به طوری که فقط بورنموث، لیدزیونایتد و ساوتهمپتون آمار ضعیف تری نسبت به قرمز ها ثبت کردند. الکسیس مک آلیستر با 49 درصد دوئل موفق عملکرد قابل قبولی در درگیری ها دارد و قطعا موثرتر از امثال هندرسون، الیوت و جونز خواهد بود.

مک آلیستر آمار 87 درصد دقت پاس را در فصل گذشته ثبت کرده است. این عدد رقمی بالا و در سطح آمار بازیکن کلاس جهانی مثل تیاگو آلکانتارا است. همچنین آمار میانگین 57 پاس در هر بازی نیز، بیانگر توانایی بالای او برای قرار گرفتن در جریان بازی است. در یک برایند کلی می توان مک آلیستر را بازیکنی مناسب برای نحوه گردش توپ و برنامه ریزی حملات توسط لیورپول دانست.

ویژگی مشترک تمامی بازیکنان لیورپول، دوندگی بسیار بالای آن هاست. نتیجه این دوندگی پرس بسیار خوب لیورپول است و بازیکنانی که برای بازی در این تیم خریداری می شوند باید با این مسئله سازگار باشند. الکسیس مک آلیستر نیز از این قضیه مستثنی نیست. با نگاهی کلی به هیت مپ این بازیکن می توان متوجه حضور او در اکثر نقاط زمین مسابقه شد. مشخص است که مک آلیستر حضور موثر و فعالی بین محوطه جریمه خودی تا محوطه جریمه حریف داشته و این ویژگی در کنار آمار دوئل و پاس موفق از او یک باکس تو باکس موفق می سازد.

هیت مپ الکسیس مک آلیستر در فصل 2022-2023 لیگ برتر انگلیس

عملکرد دفاعی

نقطه ضعف بازی مک آلیستر در عمده آمار های دفاعی اوست. فقط 20 درصد تلاش های این بازیکن برای قطع توپ موفق بوده! این آمار برای بلاک و دفع توپ به ترتیب فقط 11 و 3 درصد است! می توان گفت مک آلیستر سعی در جبران این عملکرد دفاعی ضعیف با 56 درصد تکل موفق و 49 درصد دوئل موفق داشته و تا حدودی موفق بوده. با این حال، چنین عملکرد ضعیفی در بازیخوانی، نشان می دهد که مک آلیستر به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای بازی در پست هافبک دفاعی به عنوان سینگل پیوت نیست و در صورت نیاز به حضور در پست 6 باید کنار بازیکنی مثل کایسدو در دابل پیوت قرار گیرد.

با در نظر گرفتن الکسیس مک آلیستر به عنوان بازیکن سمت چپ خط هافبک و مقایسه او با بازیکنان قبلی این پست، تیاگو آلکانتارا و جورجینیو واینالدوم، این بازیکن خیلی نیازی به بلاک یا قطع توپ نخواهد داشت و عمده عملکرد او باید در حفظ و پخش توپ و حضور فعال در پرس تیمی خلاصه شوند.

معارفه الکسیس مک آلیستر

1 دیدگاه برای “مک آلیستر در لیورپول، دزدی بزرگ از گنجینه برایتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *