اما هایز-خانه من خدانگهدار

عسل رضائی-فوتبال لب،لب خط ایستاده بود. با یکی از همان کفش‌های جردن همیشگی‌اش که کنار نیمکت آبی‌ها خودنمایی می‌کند. دوازده سال است که سکان هدایت شیرهای‌لندن را بر عهده گرفته است و اما هایز تا امروز شش بار مدال طلایی سوپرلیگ زنان انگلیس در قامت را به گردن خود آویخته است. با جذبه و پر ابهت. طوری که یاغی‌ترین ها را هم سرکوب می‌کند.همانطور که در تمام این سال که کنترلشان کرده است و با کمک خالصانه ار چه که در چنته داشته اند اسطوره چلسی شده است.

اما هایز ایستاده کنار خط در استادیم اسمفوردبریج

امای کوچک تا نیمکت شیرهای لندن

اما کارول هایز اُ.بی.ای متولد ۱۸ اکتبر ۱۹۷۶ در کامدن لندن است.همانجایی که اولین بار پا به توپ شدفقط کمی بعد از رفع ممنوعیت حضور زنان در مستطیل سبز.امای کوچک دوید و پاس داد و آنقدر شوت زد تا بالاخره به جمع یکی از بزرگ‌ها پیوست. آکادمی آرسنال بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶ خانه‌اش بود. تا بالاخره بدشانسی گریبانش را گرفت. در یک حادثه اسکی مچ پایش خورد شد و دیگر به او امان برای دویدن نداد.
همان سال برای تکمیل آموزش آکادمیک خود به بندر لیورپول رفت. سه مدرک دانشگاهی متنوع گرفت دست آخر از هیچکدام بهره نبرد. مربی تیم دانشگاه شد و همانجا هوش فوتبالی اش را بار دیگر عیان ساخت. در سال ۱۹۹۹ به کریستال پالاس پیوست و جوانان آن تیم را تربیت کرد.

حرفه ای شدن

سال ۲۰۰۲ که رسید اقیانوس اطلس را دور زد و به نیویورک رفت و سرمربی تیم لانگ آیلند شد. تیم را با قهرمانی لیگ شمال شرق ایالات متحده ترک کرد و در همان حوالی  در تیم لونا کالج مشغول به کار شد. سال ۲۰۰۶ به خانه بازگشت.به تیم پیراهن‌های سرخ و سفید. کنار ویک اکرز ایستاد و فوت‌وفن کوزه‌گری را آموخت دو سال بعد لندن را ترک کرد و یه شیکاگو رفت. یادگاری های کوچکی با خود به ایالات متحده برد. چهارگانه اروپایی که در فصل اول حضورش به عنوان کمک‌مربی به ارمغان اورده بود و سه گانه ای که در اخرین روز ها به آن چنگ زده بود.

چلسی.خانه ابدی


در شیکاگو رد استارز خیلی دوام نیاورد و سال ۲۰۱۰ به نیویورک فلش رفت و در آخر با قهرمانی در لیگ ملی زنان آمریکا به لندن بازگشت. تا سال ۲۰۱۲ در باغ خانوادگی‌اش کار کرد و در نهایت دوباره بازگشت.بازگشت به لندن اما نه اینبار به شمال شهر. عنوان سرمربی‌گری چلسی نه چندان خوب آن سال را پذیرفت و رقیب توپچی ها شد.

اما هایز هنگام تمدید قرارداد خود با چلسی

در سه فصل اول حضور خود در چلسی حتی با عدم دست یابی با قهرمانی سوپرلیگ یا حذفی و یا لیگ کاپ جایگاه خود را در تیم مستحکم کرد و از تیم معمولی چلسی تیمی که در سایه قهرمان حرکت می‌کند ساخت.
سال ۲۰۱۵ قهرمان لیگ شد. با جوانانی که بعد ها اسطوره شدند.هدویگ لیندال را در درون دروازه گذاشت و دیواری بلند از جنس رهبری میلی برایت رو‌به‌رویش ساخت. ماریا بانوشیچ،جما دیویسون و نیام فلاهی کمربند میلنی شدند و جی سو یون بار تهاجمی را بر دوش کشید تا در پایان فصل قهرمانی را بدست آورند.
فصل بعد با اختلاف اندک نسبت به سیتی دوم شد.لیگ بهاری را با قهرمانی پشت سر گذاشت اما در فصل ۲۰۱۸/۲۰۱۹ حتی با رومانا باخمن،ارین کاتبرت،مرن میلده و … نتوانست حریف هلندی‌های آرسنال بشود و روی سکو دومی ایستاد.

رویا

فصل ۲۰۱۹/۲۰۲۰ آغاز یک رویا پردازی بزرگ بود. شروعی برای یک خواسته دست یافتنی. سم کر،مگدالینا اریکسن،گورو ریتن،میلی برایت،ارین کاتبرت، پرنیله هاردر و … خواب قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را دیده بودند و هایز هر آنچه در ذهنش می‌گذشت را پیاده می‌ساخت تا دوباره دستانش جام ظریف قهرمانی اروپا را لمس کند.در همان فصل قهرمانی مقتدرانه سوپرلیگ انها را مصمم تر کرد و زمانی که در انتهای لیگ بعدی قهرمان شده بودند در یک قدمی تحقق رویا بودند. چند روز بعد آن لحظه فرا رسید. لحظه فینال اما به جای کاپیتان مگدالینا اریکسن دستان اسپانیایی های بارسلونا جام را بالای سر برده بود. چهار گل دریافت کرده بودند اما هایز در پایان شب قول داد تا بدون این جام با آبی‌ها خداحافظی نکند.

هایز در آخرین جلسه تمرینی یکی از بازی های لیگ قهرمانان اروپا

بدرود خانه من

لب خط ایستاده بود. با یکی از همان کفش‌های جردن همیشگی‌اش که کنار نیمکت آبی‌ها خودنمایی می‌کند. دوازده سال است که سکان هدایت شیرهای‌لندن را بر عهده گرفته است و تا امروز شش بار مدال طلایی سوپرلیگ زنان انگلیس در قامت را به گردن خود آویخته است. با جذبه و پر ابهت. اما این آخرین فرصت است.آخرین فرصت برا حقیقی سازی آن خواب‌ها. پایان فصل ۲۰۲۳/۲۰۲۴،پایان او و چلسی نیز خواهد بود.اما همیشه می‌گفت اگرچه متولد انگلیس هستم اما قطعا در ایالات متحده ساخته شده‌ام. درانتهای فصل بر روی نیمکت یانکی خواهد نشست اما یادش نرفته که باید در روز خداحافظی شوم،به جام نقره ای اروپا بنگرد و سپس سخن پایانی را آغاز کند. همه منتظر آن لحظه هستند منتظر تحقق آن رویای بزرگ.

اما هایز پس قهرمانی برای چهارمین سال متوالی در فصل ۲۰۲۲/۲۰۲۳ 

پ.ن:اما هایز با ۶ قهرمانی سوپرلیگ ،۵ قهرمانی جام حذفی(FA Cup)، ۲ لیگ کاپ و ۱ سوپرکاپ میان سرمربیان تاریخ WSL رکورد دار است. عنوان مربی سال فیفا در سال ۲۰۲۰ و مربی سال سوپرلیگ انگلیس برای ۵ بار برای اوست.
وی نیز در صف اسطوره های چلسی و عضوی از تالار مشاهیر سوپرلیگ قرار است و عنوان افسر والامقام امپراتوری بریتانیا را یدک می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *